понеділок, 30 листопада 2015 р.

Кленок: для читання і роздумів

Якось надворі було холодно, йшов дощ. Ми всі помітили, як потихеньку згасають яскраві кольори осені. Безжалісний вітрисько зривав різнокольорові листочки з дерев і відносив їх далеко-далеко.
Здавалося, що все навколо сумне: небо, люди, дерева, птахи - всі сумують, що відходить золота осінь.
Здалеку ми помітили, що на горбі люди зупиняються, щось уважно розглядають і йдуть звідти веселіші. Цікаво, що це там? Бачимо — це невеличкий кленок. А на ньому листочки яскраві такі, жовтаво-зеленаві, золоті, багряні. Жовтенькі схожі на гусеняток, що примостилися спочити на тонких галузках. І такі вони лагідні та безпомічні. Здається, де вже їм утриматися, коли такий вітер.
Коли це бачимо, підійшов юнак — обламав усі гіллячки, жодного листочка не залишив. І чомусь раптом здалося, що довкола стало порожньо-порожньо, сумно-сумно...
  • Як ви вважаєте, цього юнака як правильніше назвати - «людиною» чи «дикуном»?
  • Хто, на вашу думку, є ворогами лісу?
  • Чи можна назвати людину найстрашнішим ворогом лісу?
Життя без дерев було б неможливим. Це джерело кисню, захист річок, ґрунтів. Хочеться низько вклонитися зеленим друзям за їхню щедрість.
Той, хто любить паростки кленові,
Хто діброви молоді ростить,
Сам достоїн людської любові,
Бо живе й працює для століть!
Проблем екологічних видав час.
Зникає ліс — невже немає ради?
А що, коли кожнісінький із нас
Хоча б єдине деревце посадить?
Дерева...
Нам доля дарувала це добро,
Руками прадідів доглянуте дбайливо,
Тож бережіть його, як птиці жар-перо,
Це найбагатше в світі диво!

Цікавинки про дерева

  • Кедр називають «деревом сюрпризів». У посуді, виготовленому з його деревини, не скисає молоко, у шафі не водиться міль, бо комахи і кліші бояться ефіру, який виділяє це дерево.
  • Баобаб - корінний житель Африки та Австралії. Стовбур у нього широкий і дуже схожий на діжку. Від нього відходить товсте коротке гілля.
  • На Далекому Сході росте дивовижна береза. Її називають «залізним деревом», бо міцністю своєю вона втричі перевищує чавун. Навіть куля не спроможна пробити її стовбур. Якщо з берези змайструвати корпус судна, то його можна не фарбувати: ні корозія, ні кислота не загрожують цій деревині.
  •  Рідкісний вид сосни зустрічається в Японії. Це - «борода дракона» висотою лише 60 см. Зате гілки дерева досягають у довжину 30 м.

Тема уроку: "Дерева нашого лісу" + кросворд

  • Пригадаймо, що таке дерево? (Дерево — це велика багаторічна рослина, яка має єдине головне стебло з деревини)
  • Які бувають дерева? (Дерева поділяються на хвойні та листяні. Листяні дерева восени скидають листя. А хвойні дерева цілий рік вкриті тонким голчастим листям)
  • Які три основні частини має дерево? (Коріння, стовбур, листя)
  • А які бувають ліси? (Листяні, хвойні, мішані)
  • Який ліс росте біля нашого села? (Мішаний)
А от які дерева переважають у нашому лісі, ми дізнаємося, коли розгадаємо кросворд.
Запитання до кросворду:

вівторок, 17 листопада 2015 р.

Завдання "Дерева-символи"

Як вам уже відомо, населення багатьох країн і міст світу вважає, шо крім державних символів мають бути і рослини-символи. Сьогодні ми пригадаємо, яка країна вважає своїм символом те чи інше дерево.
Ваше завдання: з’єднати стрілочкою країну (місто) і відповідний символ.

Береза
символ Канади
Сосна
символ життя у фінського народу
Кленовий лист
символ України
Каштановий лист
символ Росії
Верба
символ Києва

четвер, 12 листопада 2015 р.

Запитуйте - відповідаємо (тема: Дерева)

  • Чому на канадському прапорі зображено кленовий лист?
Тривалий час клен був єдиним джерелом цукру для місцевих племен, а пізніше - і для перших переселенців з Європи. Одержували цей цукор із кленового соку.




  • Чи справді їдять каштани?

У Криму та на Закарпатті зустрічається каштан їстівний. Це одна з найцінніших плодових деревних порід нашої планети. У країнах Південної Європи каштани стали другим хлібом, а іноді навіть замінюють його. їдять їх сирими, вареними, печеними та смаженими. Із сушених каштанів мелють борошно, змішують його з пшеничним і кукурудзяним, а потім печуть хліб та коржі. Це борошно додають у тістечка, торти, пироги або начинку для цукерок. Смажені та мелені каштани замінюють каву. Там, де каштанів багато, ними годують свійських тварин.

  • Яке дерево взяв під охорону Петро І?

Деревина ясена є ціннішою за дубову. Вона надзвичайно міцна та гнучка, тверда, мало жолобиться і розтріскується, добре полірується. Про всі ці якості деревини ясена люди знали ще давніх часів. Виготовляючи весла, бойові палиці, луки, посуд, спиці, люди швидко знищували ясени. У 1703 році, згідно з указом Петра І, це дерево було взято під охорону — його дозволялося рубати лише для потреб кораблебудування.

  • З якого дерева виготовляють сірники?
Справжнє визнання деревина осики одержала, коли з неї почали виготовляти сірники. Це - єдина порода, придатна для такої мети.

  • Чому так кажуть: «Обдерли, як липку»?

У давні часи липа «взувала» людей. Селяни носили взуття — личаки, сплетені з липового лика (кори). Для однієї лише пари потрібно було обідрати кору з 4—5 дерев не старших 4—6 років. Личаки носили у будь-яку пору року. Вони швидко зношувалися, тому на рік одній людині потрібно було 12—15 пар. Ось і стояли в лісах обідрані, зовсім голі дерева. Звідси і приказка: "Обдерли як липку".

вівторок, 3 листопада 2015 р.

Рекорди рослинного світу

  •  Тривалий час вважалося, що серед дерев-гігантів найвищими є австралійські евкаліпти. Сучасні ботаніки вважають, що в лісах Австралії ростуть дерева заввишки 105-107 метрів. Евкаліпти - найбільші листяні дерева планети. Проте за висотою вони поступаються гігантським секвоям.
  • Секвої (хвойні дерева) бувають двох основних видів: вічнозелені і гігантські. Секвоя гігантська має максимальну висоту 130 метрів і 12 м у діаметрі. Вона може рости 4,5 тисяч років.
  • Ще один велетень рослинного світу - дугласія. Це також хвойне дерево. Виростає воно до 100м. На Хмельниччині дугласія добре прижилася в дендропарку обласного центру.
  • Найвище в Україні дерево — модрина — заввишки 54 м. Росте в м. Рахові.
  • Найстаріше дерево в Україні росте в Рівненській області. Це 1300-річний дуб.
Натисніть по зображенню, щоб збільшити і прочитати.